Hogy miért is az Nemzeti Közszolgálati Egyetem? Ennek a kérdésnek a megválaszolására nem célom a hirdetések, valamint a tájékoztató felületek szavait ismételni. Sokkal inkább szeretném egy hallgató szemüvegén át bemutatni az egyetemet.
A Nemzeti Közszolgálati egyetem 2012-ben kezdte meg működését, a „Haza szolgálata” mottóval. Az egyetem vezetése olyan szakemberek képzését tűzte ki célul maga elé, akik később a közigazgatási, rendvédelmi, valamint honvédelmi szférában magas szintű tudással rendelkezve tudják ellátni feladataikat. Az egyetem tehát egészen fiatalnak mondható, azonban ez közel sem determinálja számára, hogy az oktatás ne legyen magas színvonalú. Az államtudományi osztatlan mesterképzési szak egy, az országban egyedülálló képzési forma, amellyel az állami szféra számára biztosítják a megfelelő szaktudású munkaerő bázist a jövőre nézve.
Őszintén szólva, nem mondhatom azt, hogy már gimnáziumi éveim kezdete óta az lett volna az álmom, hogy az NKE-n tanuljak tovább. Azonban, lehetőségem adódott részt venni a nyílt napon, ami átírta a terveimet. Az első perctől fogva egy olyan látvány fogad minket, melyet nem sok másik egyetem tudhat magáénak hazánkban: egy egészen impozáns campus, egy igazán modern infrastruktúrával. Talán nem vagyok egyedül azzal, hogy a Hollywood-i filmek kereszttüzében felnőve, sokszor bámulattal szemléltem a híres amerikai egyetemek tökéletes pázsitján heverő, könyvekkel körülvett egyetemistákat. Mindig is vágytam valami ilyesmire, melyet az NKE tökéletesen tudott prezentálni. Amikor először érkeztem a campus területére, azonnal felötlött bennem, hogy egy ilyen helyen a tanulás is csak élmény lehet. Természetesen, ahogy az élet sem a külsőségeken nyugszik, fontos volt számomra az is, hogy egy olyan képzésben vehessek részt, amely időtálló és mindig lesznek benne újabb és újabb lehetőségek. Az úttörőnek számító államtudományi képzésben pontosan ezt találtam meg.
Az államtudományi szakon tanulók 5 év alatt sajátíthatják el a közjog rejtelmeit. Jómagam, a gimnázium első éveiben, igazán határozott állásponttal rendelkeztem arról, hogy márpedig én nem leszek jogász. Majd később, egy jogi pályához egészen hasonló utat választottam magamnak, azonban egy percig sem bántam meg.
A képzés számtalan részterületet fog át, így egészen sok tudományágba kóstolhatunk bele az évek folyamán. Párat kiragadnék az elmúlt 2 és fél évemből: elsajátíthattuk a szociológia alapjait, bepillantást nyerhettünk a politológiába, közgazdaságtani ismereteket szereztünk, és természetesen meg kell említenem, a képzés elmaradhatatlan részét képező jogi tárgyakat is, mint például a civilisztika, alkotmányjog és büntetőjog. Elsőre talán soknak tűnhet ez az átfogó jelleg, hiszen mi is számtalanszor szembesültünk azzal, hogy egy-egy vizsgaidőszak mennyi lemondással jár számunkra. Ugyanakkor úgy vélem, az egyre gyarapodó tudás ösztönzően hathat ránk, illetve a jövőben a gyümölcsét is meghozza majd. Persze az sem utolsó szempont, hogy fokozatosan nyílik ki a világ számunkra, hiszen generálisan, rendkívül sok területre lesz rálátásunk a későbbiekben.
Számtalan olyan lehetőséget kínál az NKE, amelyben mindenki megtalálhatja azt, ami a szívéhez közel áll. Akik a kutatásban szeretnének kiteljesedni tudományos diákkörökben, illetve szakmai műhelyekben tevékenykedhetnek, a sportolni vágyók szinte minden sportágat kipróbálhatnak, amelyhez az egyetem modern infrastruktúrájú sportközpontja is hozzájárul. Nem utolsó sorban pedig a hallgatói közéletben való részvételre is rengeteg lehetőség kínálkozik az itt tanulók számára.
Egy egyetemválasztás előtt álló személynek nem titkon fontos az is, hogy milyen hallgatói élettel rendelkezik az adott egyetem. Egy olyan intézmény, mint az NKE, mely viszonylag kisebb számú hallgatót fog össze talán könnyebb helyzetben is van ilyen szempontból. A kari önkormányzatok folyamatosan azon ügyködnek, hogy minél színesebb programokkal tegyék változatossá az egyetemi hétköznapokat.
Összességében azt mondhatom, bár hosszú az út még az egészen fiatal egyetem előtt, azonban érzem benne azt a potenciált, amivel Magyarország legjobbjai közé tud emelkedni. Ehhez természetesen hozzájárul az oktatók felkészültsége és tudása, valamint a hallgatói alázat, hiszen a későbbi munkaerőpiacra kikerülő, jól képzett hallgatók nélkül a jó reputáció elképzelhetetlen.