A Nemzeti Közszolgálati Egyetem berkein belül létezik egy képzés, amely nem a rivaldafényben helyezkedik el. Megbújik a festői szépségű Baja városában, azonban ez közel sem jelenti azt, hogy kevésbé lenne fontos, vagy érdekes, csupán más, ez a Víztudományi Kar.
A Víztudományi Kar (a továbbiakban: VTK) működésének kezdete 2017-re nyúlik vissza, így az egyetem „legfiatalabb” képzésének mondható. Bajai elhelyezkedése miatt, néha a budapesti campuson tanuló hallgatók is elfeledkeznek róla, ugyanakkor, ha kissé mélyebbre ásunk és felfedezzük mivel is foglalkoznak ott, egész érdekes dolgokra bukkanhatunk.
Sokakban felmerülhet a kérdés: mit keres egy mérnöki képzés a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen? Vajon hétköznapi frázis, hogy a „víz az éltető elemünk”? Valószínűleg már annyira része a mindennapjainknak, hogy nem is látjuk, mennyire fontos és bonyolult folyamatokat keletkeztet a világban. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen a vízhiány problémájával sem szembesülünk nap, mint nap, számtalan szegényebb országgal ellentétben. Ez az elem rendkívül sokrétű, így egészen sok területet lefed. A 21. század problémái is keletkeztetik azt az igényt, hogy minél több vízügyi szakembert termeljenek ki az egyetemek. Egy államnak pedig az az elsőrendű kötelessége, hogy az egyre változó igényeket kiszolgálja, illetve biztosítsa azt a szakember állományt, akik tudásukkal gyorsan tudnak reagálni az emberek széles körét érintő problémákra. Ezzel talán sikerült megválaszolnom a fentebb említett kérdést. Azonban azt is muszáj kiemelnünk, hogy – bár a képzés központi részét képezi a víz témaköre -, jóval több annál.
A VTK három alapképzést ölel fel jelenleg: építőmérnöki, környezetmérnöki, valamint vízügyi üzemeltetési mérnöki területet. Ezt egészítik ki a mester-, és szakmérnöki képzések. Az egyetem ezen egysége tökéletesen illeszkedik a kar profiljába, hiszen számtalan laborral felszerelve segíti elő a gyakorlati tevékenységek minőségi kivitelezését. Szerencsésnek mondhatják magukat az itt tanulók, hiszen a szakmában elismert oktatók segítik őket a tudás megszerzésének az útján. A hallgatói létszám viszonylag csekély, ezért a diákok a tudományos munkába is bekapcsolódhatnak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a kiemelkedő mennyiségű és minőségű tudományos cikkek száma.
A tematika nagyrésze megegyezik az ország többi mérnöki képzésével, így a tudásanyaggal is, amelyet itt sajátíthatnak el a hallgatók. Csupán 10% eltérés fedezhető fel, mely a specializáció területét érinti a vízügyi témakörben. A diploma megszerzését követően az elhelyezkedési kör lefedheti akár az állami, akár a privátszféra vállalkozásait, hiszen már az egyetemi évek alatt felkeresik a hallgatókat a munkáltatók, mert hiánypótló tudást kapnak. Az itt töltött évek során igyekeznek az oktatók mélyebb szakmai ismeretek átadására, így a katedrán túl, gyakran biztosítanak gyárlátogatásokat, illetve nyári egyetemeket is a fiatalok számára, ahol az alapismereteken túlmutató jártasságot szerezhetik meg.
A munkaerőpiacra kilépve a VTK-n végzettek számára a biztos elhelyezkedési lehetőség szinte borítékolható. Ehhez hozzájárul az oktatók szakmai tudása és a képzés országos elismertsége, hiszen igazán egyedinek mondható hazánkban. Nem utolsó szempont persze az sem, hogy egyes tantárgyakból nemcsak az Európai kontinensen, hanem a világ egészén használandó technológiák működésébe nyernek betekintést a hallgatók. Így, talán nem túlzás azt állítani, hogy az NKE kiemelkedő tudással rendelkező mérnököket nevel ki.