A fentebb említett nyitógondolat komolyságát minden magyar ember átérzi, azonban kevesen vannak, akik saját bőrükön is megtapasztalják. A soron következő és egyben utolsó bemutatásra kerülő képzés a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen belül, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (későbbiekben: HHK).
„A haza minden előtt.” Kölcsey Ferenc híres és időtálló mondata ez, mellyel a jövő honvédtisztjei igazán azonosulhatnak. A haza védelme már a világ kezdete óta az egyik legfontosabb feladata az államoknak. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem ezen képzése is unikálisnak mondható, hiszen az országban egyedül itt zajlik a honvédtisztek oktatása. A Kar egyik célja, hogy az itt végző hallgatók ne csak a saját szakterületükön tudjanak eligazodni, hanem átfogó tudást szerezzenek a közigazgatás alapvető működéséről is. Maga az egyetem jelenlegi formájában igazán fiatalnak mondható, a honvédtiszti képzés története egészen a 19. századra nyúlik vissza. Az 1800-as években rendelkeztek a Ludovika Akadémia felállításáról, majd az évek során számtalan változáson átesve juthatott el a jelenlegi formában történő oktatáshoz. Legutóbbi jogelődje a Nemzetvédelmi Egyetem.
A katonák esetében sem egy hétköznapi hivatásról beszélünk. Kettős érzések lobbanhatnak fel bennünk, hiszen laikus szemmel nézve, valójában nem látunk bele abba, hogy milyen komoly munkát végeznek a magyar honvédtisztek. Másrészről pedig, ha elhangzik a „katona” szó, sokaknak talán görcsbe is rándul a gyomra. Nehéz, és elképzelhetetlen belegondolni abba, hogy mit is vállalnak magukra azok, akik ezt a hivatást választják. Hétköznapi emberekként számunkra a haza szeretete egy „érzés”, nem foglalkozunk vele minden nap, azonban az itt tanuló hallgatók számára ez maga az élet. Esküjükkel saját magukat, és az emberi személyiség általános, önmaga felé forduló valóját helyezik háttérbe, a hazájuk szolgálata miatt. A kar jelenleg négy alapképzést ölel fel, melyek a következők: katonai logisztika-, katonai üzemeltetési-, katonai vezetői-, valamint állami légiközlekedési szak. Az alapképzéseken belül számtalan út tárul a tisztjelöltek elé, így szakosodhatnak lövészi, felderítői, haditechnikusi, katonai informatikusi, illetve repülésirányítói szakterületre is. Ezen kívül a hallgatóknak lehetőségük van mesterképzési szakok közül is választani. Az itt töltött évek a szakdolgozaton kívül egy katonai-testnevelési szigorlattal zárulnak, valamint a kötelezően teljesítendő katonai nyelvvizsgával. A kar egyediségét hangsúlyozza továbbá az is, hogy az itt tanulók kettős jogállással rendelkeznek, hiszen a HHK-n kívül a Ludovika Zászlóaljhoz is tartoznak.
Az elméleti oktatáson kívül, félévente kötelező gyakorlatot kell teljesíteniük a hallgatóknak, mely a katonai élet sajátosságaira készíti fel őket. Ezt szolgálja az alapkiképzés is, melyet még az egyetem megkezdése előtti öt hétben szereznek meg.
Az egyetem elvégzése után a hallgatók az itt megszerzett gyakorlati és elméleti tudással felszerelkezve könnyen elfoglalhatják helyüket ezen a pályán.